O muzyce, która zmienia życie

Tak sobie pomyślałam ostatnio, że do każdej sytuacji z mojego życia zawsze pasowała jakaś muzyka. Lubię utożsamiać się z dźwiękami, ale przede wszystkim słowami. Kiedy jako całość potrafią odzwierciedlić moje uczucią, wtedy muzyka staje się dla mnie ukojeniem. Kiedyś ktoś powiedział mi, że już po samym piosenkach, które wrzucam na Facebooka, potrafi powiedzieć, co się aktualnie dzieje w moim życiu…  Miał rację.

Chciałam się podzielić z Wami dzisiaj muzyką, która w trudnych chwilach podnosiła mnie na duchu. Nie są to energetyzujące kawałki typu „I will survive”. To raczej muzyka pełna nostalgii, przenosząca do spokojnej oazy dźwięków. Słowa traktują o tym, że (w dużym skrócie) trzeba być dobrym człowiekiem, nawet jesli ten świat twierdzi inaczej. Te piosenki zmieniły moje myślenie i już na zawsze pozostaną w moim sercu. To takie moje kilka życiowych przykazań.

 

Sia – Lullaby

…Na odzyskanie równowagi

Już sam głos tej wokalistki wywołuje u mnie emocje. W połączeniu z niezwykle magiczną muzyką mogę nawet nie wsłuchiwać się w tekst. Nie byłabym jednak soba, gdybym tego nie zrobiła. To piosenka o nadzieji. O tym, że każdy z nas trzyma w sobie jakieś życzenie, o którym spełnieniu marzy całe życie. Upada gdzieś po drodze, zatraca je, gubi się. Kiedy wysłuchasz Lullaby, to wiesz, że jedyne czego nie możesz zrobić to poddać się w dążeniu do jego spełnienia.

 

Send a wish upon a star
Do the work and you’ll go far

 

Happysad – Taką wodą być

…By iśc w dobrą stronę

Jedna z najbliższych mojemu sercu. Choć Happysad odkryłam dopiero w wieku 23 lat! Pamiętam, że miałam taki moment, kiedy nie potrafiłam zrozumieć, dlaczego dobrzy ludzie dostają w tyłku, a tych wstrętnych nigdy nie dopada karma. Słuchałam wtedy tej piosenki namiętnie… I zrozumiałam – Że choćby nie wiem co, choćby się waliło i paliło, chuchało i dmuchało… nie możesz zapominać o tym kim jesteś. Masz robić dobrze – nigdy źle.

 

I taką wodą być,
a nie tą, co żałośnie całą noc w gardle pali ogniem.

 

 

Eldo – Granice

… W imię zasad

Rap ma dla mnie od zawsze wartość sentymentalną (w końcu wychowałam się na typowej polskiej osiedlowej ławce) ale nie tylko. W tego rodzaju muzyce liczy się tekst. Granice – to nic innego jak zasady, a te grają w moim życiu ogromną rolę. Cenię ludzi z zasadami, takich szczerych i prawdziwie honorowych. Takich, którzy potrafią powiedzieć „Dobra, zjebałem.”. Takich, którzy są sobą, ale nie niszczą przy tym innych. I tym jest dla mnie ta muzyka – świadectwem swoich słabości, błędów, ale jednocześnie przysięgą trzymania się najważniejszych życiowych prawideł.

 

To tylko krok, by pomyśleć i się cofnąć
Zatrzymać w gardle słowo, które może kogoś dotknąć
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku
Bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze, niż spokój

 

Pawbeats ft. Zeus – Widnokrąg

… czyli jak nie zwariować w pędzie

 

Miałam kiedyś taki czas, kiedy wszystko pędziło. Sukces napędzał sukces, a ja traciłam samą siebie co raz bardziej. Wtedy właśnie towarzyszył mi Zeus w towarzystwie niepowtarzalnej muzyki Pawbeats. Majstersztyk, jeśli chodzi o wykonanie. Rytm beat’u idealnie odzwierciedla pęd dzisiejszego świata. Ta muzyka mówi „Zatrzymaj się! Zastanów się, czego chcesz i gdzie tak naprawdę jest Twoje miejsce. Jesteś szczęśliwy?”. Jest to dla mnie niezwykle refleksyjny kawałek, który zawsze w tym szalonym życiu pozwala mi zajrzeć na chwilę w środej samej siebie.  Choć nie jestem obiektywna, bo połykam absolutnie wszystkie kawałki Zeusa…

 

Nic się nie liczy naprawdę, życie to parę chwil
I dużo łatwiej zgasić je niż zapałkę
A my cackamy się jak z jajkiem lub igramy z nim
Zamiast żyć.

 

 

The Drums – Down by The Water

… czekając na miłość

 

Poznałam ten kawałek przypadkowo podczas oglądania jednego z ulubionych seriali. Od razu musiałam wnikliwiej zbadać tekst i wsłuchać się w niego jakieś milion tysięcy razy. Do dziś jest na mojej liście wartościowej muzyki. Bo dla mnie mówi o przepięknej miłości. Takiej, gdzie dobro drugiej osoby jest ważniejsze niż nasze własne. On ją niby tylko odprowadza od domu, ale tak naprawdę chce ją przenieść przez całe życie!  I ja mu w tej piosence wierzę, bo on to śpiewa tak zwyczajnie, tak ot, a miłość to właśnie prosta sprawa.

 

And whatever comes your way
We’ll still be here together
I know it’s hard, I know it’s hard
But I understand you, just take my hand

 

 

SOKO – We Might Be Dead By Tomorrow

o tym, co w życiu jest naprawdę ważne

 

I skoro jesteśmy w temacie miłości… Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć Soko wraz z tą piosenką. O kruchości życia, ulotności chwil… Bo marnujemy ten krótki czas i trwonimy zapominając, co jest tak naprawdę ważne. Miłość. Do ludzi, do świata, do samego siebie. I Soko nam o tym przepięknie przypomina.

 

I don’t want to judge
What’s in your heart
But if you’re not ready for love
How can you be ready for life?

 

 

Mam nadzieję, że chociaż w maleńkim stopniu oddałam i przekazałam Wam emocje, jakie budzą we mnie powyższe kawałki. Jestem przekonana, że każdy z Was ma taką samą listę utworów, które odzwierciedlają w pełni jego postawę i uczucia. U mnie jest to maleńki wycinek, ale musze przyznać, że własnie te… za każdym razem wchodzą w głębię mojej duszy. Dlatego dzielę się nimi dzisiaj z Wami… Enjoy.

 

Dodalibyście coś do mojej listy? Chętnie sprawdzę i przesłucham 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *